
Lustro od dawien dawna bardziej kojarzyło się z oddaniem hołdu urodzie niż z określeniem go jako mebel. Częściej też sięgano po małe lusterka na rączce, ponieważ były poręczniejsze i łatwiejsze w transporcie. Dziś lustro może stanowić o wystroju każdego pomieszczenia. Co więcej, wielu projektantów od niego właśnie zaczyna koncepcję rozplanowania pozostałych sprzętów. Dlaczego tak się dzieje? Warto posłuchać kilku dizajnerskich rad na ten temat.
Lustro do małych pomieszczeń
Lustrzane odbicie sprawia, że zostaje pogłębiona przestrzeń, co powoduje, że pomieszczenie, w ten sposób optycznie poszerzone, wydaje się większe i przestronniejsze. Do tego typu zabiegu przyda się lustro o dużej tafli oraz o łagodnie zarysowanym obramowaniu. Dzięki zastosowaniu tego typu konstrukcji lustro nie będzie przytłaczać, nawet na małej przestrzeni, natomiast doskonale wyeksponuje zalety pomieszczenia. Często ten patent był wykorzystywany w salach balowych, dopiero później zaczęto go stosować także w domach prywatnych.
Lustro w oprawie z drewna, mosiądzu, a nawet małych luster
Samo obramowanie lustra stanowi jego niewątpliwą ozdobę i świetnie podkreśla wystrój danego wnętrza. Dzięki zastosowaniu różnych struktur i faktur materiałów może bardziej lub mniej wybijać się na pierwszy plan, lecz niewątpliwie nigdy obramowanie nie jest kompletnie niewidoczne. Współczesne trendy optują za obramowaniem z drewna lub mosiądzu. Bardzo ciekawy efekt twórcy luster osiągnęli poprzez wykończenie lustra mozaiką mniejszych lusterek, dzięki czemu jest to dodatkowa strefa, a raczej wiele stref, odbicia.
Lustrzany kominek
Bardzo popularnym modelem lustra ostatnimi czasy jest produkt o funkcji zarówno lustra, jak i kominka ze sztucznym, ale bardzo klimatycznym ogniem. Działanie opiera się na wykorzystywaniu naprzemiennie występujących nakładek, które zmieniają się w zależności od zapotrzebowania.